UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ

Kostka brukowa to sprawdzony materiał do wykańczania nawierzchni wokół domu. Aby jednak spełniła swoje zadanie, a nawierzchnia oraz podjazd do garażu nie uległy uszkodzeniu, trzeba ją prawidłowo ułożyć., warto jednak wiedzieć jak to zrobić, by wytrzymała wszelkie obciążenia i razem z elewacją była wizytówką domu.

Trwała i estetyczna nawierzchnia wokół domu to marzenie każdego inwestora. Oba warunki spełnia popularna kostka brukowa. Dostępność kształtów, wzorów i kolorów kostek jest na tyle bogata, że znajdą w niej coś dla siebie zarówno zwolennicy minimalizmu, jak i miłośnicy efektownych, przyciągających wzrok kolorowych nawierzchni.

Kostka brukowa to materiał niemal uniwersalny – można nim wykładać ogrodowe alejki i patia, chodniki i placyki przed wejściem do domu, a także miejsca narażone na duże obciążenia, jak podjazd czy zjazd do garażu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet kostki o dobrze dobranych parametrach mogą się zapadać lub pękać, gdy nie zostaną prawidłowo dobrane i ułożone. Równie ważna jest ich bieżąca pielęgnacja i konserwacja.

GRUBOŚĆ KOSTKI BRUKOWEJ – OD CZEGO ZALEŻY?

Wybierając kostkę brukową, należy pod uwagę wziąć także jej grubość, gdyż wpływa ona na wytrzymałość podjazdu do garażu:

  • dla chodników, ścieżek rowerowych czy ogrodowych oraz małego ruchu samochodowego można stosować kostki brukowe o gr. 4 cm,
  • dla chodników, podjazdów i jezdni obciążonych ruchem samochodów osobowych oraz dostawcze do 3,5 t należy zastosować kostkę brukową grubości 6 cm,
  • dla obciążeń powodowanych przez samochody ciężarowe i ciągniki – kostki brukowe powinny mieć grubości 8 cm.

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ – PODBUDOWA I PODSYPKA

Żeby nawierzchnia z kostki nie zapadała się i nie rozjeżdżała w czasie użytkowania, musi być ułożona na odpowiednio przygotowanym podłożu składającym się z podbudowy i podsypki.

Podbudowa pełni dwie funkcje – nośną i filtracyjną. Jednak, żeby zapewnić wodzie odpływ w bezpieczne miejsce, przed wykonaniem podbudowy podłożu trzeba nadać 3-4% spadek.

Najlepsze materiały na podbudowę to kruszywo o frakcji 30-60 mm: tłuczeń, żwir, grys, żużel lub kliniec. Można też użyć pospółki, piasku zmieszanego z cementem lub chudego betonu – jednak ze względu na małą nośność, nie nadają się one do miejsc narażonych na duże obciążenie, takich jak np. podjazd do garażu.

Grubość podbudowy zależy od przewidywanego obciążenia nawierzchni, zwykle wynosi 15-45 cm. Czasami zaleca się jednak ułożenie drugiej warstwy kruszywa o mniejszej frakcji (do 30 mm), która zwiększy wytrzymałość podbudowy.

Na zagęszczonej podbudowie układa się 3-5 cm warstwę wyrównującą (podsypkę) z piasku, ewentualnie drobnego żwirku o frakcji do 4 mm i wyrównuje się jej warstwę, pamiętając o tym, by na tym etapie jej nie zagęszczać! Na tak przygotowanej podsypce układanie kostki brukowej nie jest już kłopotem. Podczas układania, należy zachować szczeliny między elementami, które wypełnia się piaskiem i dopiero wtedy ubija nawierzchnię.